Pecna

Pecna

Filia w Pecnej: Leszek Wiatrak


Wieś sołecka, (1900 mieszkańców - stan na 31.12.2014 r.), położona 8 km na południe od Mosiny przy linii kolejowej Poznań-Wrocław. Na jej terenie znajduje się stacja PKP Iłowiec.

Najstarsza wiadomość o miejscowości pochodzi z 1398 r. Pecna była własnością szlachecką. W swej historii często była wsią opustoszałą. Miejscowość wchodziła w skład dóbr iłowieckich. W 1729 r. na jej gruntach założono osadę olęderską - Pecna Olędry. Z tego okresu zachował się dawny układ topograficzny i urbanistyczny, a z lat późniejszych kilka budynków szachulcowych z XIX i XX wieku. Przy ul. Głównej obok budynku Gimnazjum, którego bryła nawiązuje architektonicznie do starego skrzydła szkoły pochodzącego z pocz. XX w., rośnie dąb o obwodzie 420 cm. Miejscowość dynamicznie się rozbudowuje.

Filia w Pecnej, (17 000 woluminów księgozbioru), powstała w 1961 r., od roku 1992 mieści się w nowym budynku wielofunkcyjnym.

Biblioteka współpracuje z miejscowymi szkołami, prowadzi lekcje biblioteczne, uczestniczy w działaniach upowszechniających kulturę w środowisku, organizuje spotkania tematyczne, zajęcia literacko-plastyczne, bierze udział w wystawach.

Lokalizacja

Niektóre nowości w zbiorach