Philippa Gregory : Czerwona królowa

„Czerwona królowa” to niezwykła opowieść o istotnym momencie w dziejach piętnastowiecznej Anglii, w której rozgrywa się zażarta walka o władzę pomiędzy rodami Lancasterów, Yorków i Tudorów angażujących w tym celu olbrzymie siły i środki. W takim właśnie brutalnym, męskim świecie funkcjonującym na prawach patriarchatu dorasta Małgorzata Beaufort – kobieta wykształcona i pobożna, która wbrew przeciwnościom losu podejmuje próby kształtowania swego życia. Zanim przyczyni się do osadzenia na tronie swego syna, pierwszego władcy z rodu Tudorów, przeżyje wiele wzlotów i upadków opowiadając widziany jej oczami świat przełomu średniowiecza i renesansu, gdzie kobieta, niezależnie od pochodzenia, musi spełniać przypisane jej role: posłusznej córki, żony i rodzicielki.
Sylwetkę niesławnej Małgorzaty przybliża angielska pisarka Philippa Gregory specjalizująca się w odkrywaniu historii. Dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły, a w szczególności dzięki umiejętnemu odtworzeniu realiów życia wyższych sfer poznajemy fakty i postaci historyczne z innej, nieoficjalnej strony.

Małgorzata Witt


piątek, 26, maj 2017
Anthony Doerr: Światło ktorego nie widać

Książka niezwykła tak ze względu na treść jak i konstrukcję oraz przesłanie które niesie. Pomijam tu okres drugiej wojny światowej, bliski mi ze względów historycznych. Dwa światy, dwie historie życia wiodących bohaterów, których losy zetknęły się pod koniec wojny. Krótkie rozdziały, przenoszące czytelnika w różne miejsca, wydarzenia i czasy, ale powodujące niezmiennie ciekawość wydarzeń. Razem z niewidomą bohaterką chodzimy ulicami miasteczka, w którym przyszło jej żyć podczas wojny, odliczamy kratki ściekowe, słyszymy szum morza, czujemy śliskość małż. Opisana historia młodego Wernera pokazuje, że nawet żyjąc w trudnych, złych czasach  można zostać człowiekiem.

Jestem przekonana, że nie każde zło jest złe do końca, a w każdym  człowieku tkwi światło, którego może sam nie być świadomym.

Wanda Bech


piątek, 26, maj 2017
Joanna Opiat-Bojarska: Zaufaj mi Anno oraz Słodkich snów Anno

 Jest to pozycja dla tych, którzy lubią sensację, jednak nie do końca typową - owszem, jest przestępstwo, jednak wyjaśnienia szuka przede wszystkim bohaterka, mieszkanka Poznania, a nie zespół policjantów. Dlaczego podkreśliłam  fakt, że Anna mieszka w Poznaniu? Przyznam, że wspaniale czyta się historie toczące się w znanych nam miejscach, kiedy pada nazwa ulicy i wiemy gdzie to jest!!!! Dzięki temu miałam wrażenie, że razem z bohaterką przemierzam ulice Poznania, razem z nią szukam rozwiązania bardzo intrygujących zagadek. Pani Joanna Opiat-Bojarska w niesamowity sposób stopniuje napięcie, z każdym kolejnym rozdziałem atmosfera gęstnieje. Z czystym sercem polecam lekturę tych książek.

Zofia Warzych


czwartek, 16, luty 2017
Artur Domosławski: Śmierć w Amazonii

Brazylia - to klimat, egzotyka, karnawał w Rio, dorzecze Amazonki... Z dala od stolicy toczy się walka o przetrwanie. Okrutna, bezwględna, oparta na żądzy pieniądza. Z jednej strony ubodzy mieszkańcy, walczący z uporem o przetrwanie w trudnym terenie, z drugiej zaś wielcy, nie zawsze legalni, handlarze egzotycznymi gatunkami drewna i hodowcy bydła.

          Trudno zaakceptować fakt, że ta nierówna walka trwa współcześnie. Książka utrzymana w konwencji reportażu, ale z akcentem wątku kryminalnego. Skłania do refleksji nad nicością życia pojedynczych jednostek w otoczeniu świata rządzonego przez wielki pieniądz i łaknącego przepychu za każda cenę. Lektura godna polecenia dla osób chcących skonfrontować wiedzę o tym odległym kraju przekazywaną przez media z realiami życia w jego niedostępnych zakątkach.

 

Wanda Bech


piątek, 09, wrzesień 2016
Mary Chamberlain: Krawcowa z Dachau

Beletrystyka osadzona w realiach historycznych i geograficznych. Fikcyjna postać bohaterki, doskonale wpleciona w epokę i wydarzenia z nią związane. Po mistrzowsku pokazane życie przedwojennego Londynu, w którym dorasta niezwykle uzdolniona artystycznie dziewczyna, krawcowa, pochodząca z biednej dzielnicy. Chęć wyrwania się ze środowiska, marzenie o rozwoju własnym ograniczone czasem, miejscem, pochodzeniem. Pierwsze uczucie, rozpacz, wojna, tułaczka, ciąża i utrata dziecka, niewolnicza praca w Dachau. Ciągła nadzieja na odnalezienie dziecka i stanie się kimś w nowej, powojennej rzeczywistości prowadzi do tragedii. Od lektury nie można się oderwać - polecam.

Wanda Bech


piątek, 27, maj 2016
 
Powered by Phoca Guestbook

Napisz recenzję