Krosinko

Wieś sołecka, (835 mieszkańców - stan na 31.12.2014 r.), położona na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego ok. 3 km na południowy zachód od Mosiny.

Krosinko powstało w 1744 r. jako wieś olęderska. Nazywana była wówczas Krosińskie Olędry. We wsi zachowało się kilka starych domów pochodzących przeważnie ze schyłku XIX stulecia. Najstarszymi budynkami są dom mieszkalny i stodoła z 1816 r. Wśród zabudowy wyróżnia się częściowo szachulcowy budynek szkoły podstawowej "Pod Lipami" z 1909 r. W okresie międzywojennym z uwagi na krajobrazowe i turystyczne walory okolicy próbowano uczynić Krosinko wsią wypoczynkowo-uzdrowiskową, (Ludwikowo). Z nowych budowli na uwagę zasługuje dom kultury, "Nowoczesna Gospodyni", wzniesiony w latach 1983-1987. We wsi znajdują się liczne nowe domy willowe.

Filia w Krosinku, (11 000 woluminy księgozbioru), powstała w 1964 r. Od roku 1987 mieści się w budynku "Nowoczesnej Gospodyni".

Biblioteka prowadzi zajęcia z dziećmi, klub językowy, dyskusje nad książką, ogłasza konkursy plastyczne i fotograficzne.