Daszewice

Filia w Daszewicach: Bernadeta Alankiewicz

Wieś sołecka, (1695 mieszkańców - stan na 31.12.2014 r.), położona ok. 10 km na północny wschód od Mosiny. Pierwsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1316 r., stanowiła ona własność szlachecką. W styczniu 1945 r. wieś była widownią walk oddziałów pancernych Armii Czerwonej z jednostkami Wehrmachtu, broniącymi lotniska wojskowego w Krzesinach. Na dwóch posesjach znajdują się budynki pochodzące z ostatniego dwudziestopięciolecia XIX w. Do 1987 r. w Daszewicach znajdował się zabytkowy wiatrak - koźlak z tego samego okresu.  W ostatnich latach znacznie rozwinęło się budownictwo willowe, głównie przy udziale mieszkańców Poznania.

Filia w Daszewicach, (9 000 woluminy księgozbioru), powstała w 1976 r., mieściła się w różnych miejscach na terenie wsi. Od 1996 r. znalazła samodzielne pomieszczenie w nowej szkole.

Biblioteka prowadzi zajęcia z dziećmi, konkursy, lekcje biblioteczne i dyskusje nad książką.