Które książki warto przeczytać w święta? DKK 13.12.2017

• Kategoria: Aktualności (dla dorosłych)

Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki czuło się zbliżające święta. Przy nastrojowym świetle zaśpiewałyśmy kolędę, ale pani Marianna stwierdziła, że zdecydowanie lepiej wychodzi nam czytanie niż śpiewanie. Skupiłyśmy się więc na dyskusji o literaturze.

Jak zwykle nie mogłam wyjść z podziwu: jak tylu paniom udaje się znaleźć czas i zapał do odkrywania i recenzowania ciekawych lektur. A tych na naszym spotkaniu nie zabrakło. Padło kilkadziesiąt tytułów wartych polecenia, więc nie zdołam ich tu wszystkich wspomnieć. Chyba największym hitem czytelniczym okażą się „Szepty i tajemnice” Agnieszki Janiszewskiej, rodzinna saga; dalej „Zemsta i przebaczenie” Joanny Jax, cykl powieści obyczajowych. Zaciekawienie wzbudziły reporterskie opowieści o zakonnicach: „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz oraz „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos” Eweliny Tondys. „Shantaram” Gregorego Robertsa, autobiograficzna powieść o buntowniku z Bombaju, jest niezmiennie ulubioną książką naszej koleżanki. Polecane były: „Rok królika” Joanny Bator; „Na linii świata” Manueli Gretkowskiej; „O Polsce, strachu i kobietach” Najsztuba i Sumińskiej; „Dworek pod Malwami” Mariana Rawinisa, saga kresowa z początku XX wieku. W związku z unikatową wystawą w poznańskim Zamku prac Fridy Kahlo oraz Diego Riviery, pani Ola polecała sięgnięcie do książek o barwnym, naznaczonym cierpieniem życiu meksykańskiej malarki. Pani Magda przyniosła znakomitą wojenną powieść „Słowik” Kristiny Hannah, polecała też o podobnej tematyce „Wrześniowe dziewczynki” Maureen Lee. Ciekawą powieścią o rodzinnych koligacjach jest pozycja Renaty Kosin „Sekret zegarmistrza”. Jak zwykle bardzo dobry poziom trzymają reportaże Anny Kamińskiej, w tym ostatni o Białowieży: „Historie z Puszczy Białowieskiej”.  Moim odkryciem jest krótka historia ludzkości „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuvala Hurari. Pani Irena radziła przy okazji zwiedzania Wrocławia zajrzeć do nowo otwartego muzeum Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Wszystkim naszym cudownym Paniom z Dyskusyjnego Klubu Książki składamy jeszcze raz najlepsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych uśmiechu, ciepła, magii i oczywiście wspaniałych książek znalezionych pod choinką!