Konkurs literacki - 160 rocznica Wiosny ludów

Konkurs literacki - 160 rocznica Wiosny ludów


Notice: Undefined property: stdClass::$introtext in /home/kultura/ftp/wwwbiblioteka/plugins/content/spojnik/spojnik.php on line 15

Regionalny konkurs literacki z okazji 160 rocznicy Wiosny Ludów - wybór prac

Kartki z pamiętnika - rok 1848. Autor nieznany

Proklamacja Rzeczpospolitej Mosińskiej

Minęło już tyle lat od tamtej wiosny, a mnie czasami wydaje się, że to było wczoraj. Chciałbym wam opowiedzieć o tych dniach pełnych radości i nadziei. Miałem wtedy trzynaście albo czternaście lat i mieszkałem w Mosinie. Moi rodzice już nie żyli, a ja za pomoc w domu i zagrodzie otrzymałem pokój u pani Katarzyny. Nigdy później w swoim życiu nie spotkałem kobiety tak dobrej, życzliwej i pięknej jak ona.

Czytaj więcej: Kartki z pamiętnika - rok 1848. Autor nieznany

Bitwa pod Rogalinem

Nie wiem, jak to się stało.

Znalazłam się w miejscu zupełnie mi obcym, niczym na polu walki. Rozglądałam się niespokojnie i z każdą chwilą uświadamiałam sobie, że przeczuwane przeze mnie niebezpieczeństwo rzeczywiście jest blisko, choć na razie nic na to nie wskazywało... Siedziałam ukryta za jakąś szopą, skąd ujrzałam puste pole blisko Rogalina.

Czytaj więcej: Bitwa pod Rogalinem

Bitwa pod Rogalinem

Rogalin - cudowne miejsce, przepełnione naturą, harmonią i duchem życia. Tu, nad brzegiem Warty fauna i flora żyje w symbiozie przepełnionej spokojem. Wśród starych, majestatycznych dębów pojawiają się chwile refleksji. Aż dziw, że odbyła się tu bitwa, w której ktoś poległ.

Czytaj więcej: Bitwa pod Rogalinem